Autor Tema: Gomila pitanja  (Pročitano 1805 puta)

Goldie

• Newbie
  • *
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
Gomila pitanja
« poslato: 16.06.2013, 02:46:49 »
Ovako...
Htjeo bih da instaliram novi Ubuntu ali prije toga moram da se riješim trenutnog Xubuntua koji baguje (zašto sam njega instalirao ne znam) i ne znam kako da ga izbrišem...
Poslijednji Ubuntu koji sam koristio bio je 10.10, bio je odličan, bilo to fenomenalno iskustvo, nevjerovatno brz i stabilan, a Firefox za Linux je tada bio perfektan (nadam se da je i sada). Posjedujem PC sa Dual Core 2.2Ghz-a, 2GB RAM-a i Nvidia grafičkom karticom 8600GT 512 mb... Da li je ta mašina dovoljna za udoban lagani rad bez kočenja? Ima li novi Ubuntu opciju da koristi UI od 10.10 jer je čini mi se on bio posljednji sa Ubuntu Classic desktopom jer su poslije njega prešli na Unity ali sa opcijom za povratak na Classic? Ima još par stvari koje su me tada izluđivale, a to je Update svakih 2-3 dana od po par stotina megabajta pa do gigabajt, to je lijepo kada firma brine za korisnike ali šta je mnogo-mnogo je, kakva je sada stvar sa time?
Da li neko koristi XFCE ili LXDE i da li su zaista brži od Classica?
Hvala unaprijed

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Ugled: +6/-0
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
Odg: Gomila pitanja
« Odgovor #1 poslato: 16.06.2013, 09:31:31 »
Pa da počnemo od početka:

Ubntu je već od verzije 11.04 ubacio novu opciju prilikom instalacije sistema - reinstall, tako da kada krenes da instaliras neku od aktivnih verzija imaćeš da biraš između: instalacija pored postojećih sistema, reinstaliraj xubuntu sa ubuntuom, instalirati samo ubuntu na cijelom disku i ostalo. Za tebe bi bila najbolja opcija reinstall ili ako imalo poznajes particioniranje odaberi ostalo (manuelno).  N manuelni način dobijaš prikaz particija tvog hard diska đe ćeš viđet linux particije ("swap" i root "/", kao i win particije ako je dual boot). Dovoljno je samo da klikneš na "/" - root particiju, formatiraš je u ex4 formatu i namjestiš mount point na /. Swap ne moraš dirat.

Firefox je idalje dobar, doduše ja koristim Chromium zbog sinhronizovanih bookmarksa sa ostalim uređajima i zbog bild-in prevod opcije. Moj je savjet da imaš oba pretraživača instalirana (leba ne jedu, samo koriste).

Konfiguracije računara ti je sasvim zadovoljavajuća za rad u Unity, mada ako ti se čini da je sporo uvjek možeš naknadno instalirati ostala okruženja na postojeći sistem.

Klasično okruženje - MATE. Upitanju je Gnome 3 koji je konfigurisan da izgleda kao ono dobro staro okruženje.  Poslednja verzija 1.6 se čak i ponaša isto.  Po meni je ovo pored Openboxa i LXDE najbrže. Takođe prilikom instalacije Gnome-Shell okruženja dobijaš klasik okruženje. Razlika između tog klasik okruzenja i MATE-a je u tome što MATE možeš da presonalizuješ na stari nacin - prevlačenje ikonica na panel, dodaj/briši panel...

Update. Trenutne aktivne verzije su: 12.04, 12.10 i 13.04. Neću komentarisat 12.10 jer sam je prespavao. Ove ostale 2 rade dosta stabilno i nemaju svakodnevne astronomske update-e. 13.04 je validan do nove godine i njega ažuriraju samo kad moraju (5-6Mb u nedelju dana), dok  12.04 traje jos 4 godine i kod njega zna da bude malo češći update. Mada i dosta toga zavisi ako instaliraš programe putem PPA. 13.04 ima trenutno najbrzi Unity i neke sitne fency mogućnosti u odnosu na 12.04

LXDE i MATE su tu, pata-pata. Imam instaliran Lubuntu 13.04 na stari Pentium III Compaq sa 512 rama i mogu ti reć da radi kao na mom Core Duo sa 3Gb rama
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

Goldie

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: 16.06.2013, 18:17:07 »
Hvala na iscrpnom odgovoru. Baciću se što prije na posao da sve to instaliram i konfigurišem pa javljam kako je prošlo i kakav je ugođaj u radu

Goldie

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: 17.06.2013, 15:17:21 »
Prvo sam instalirao apdejte koje mi je tražio, oko 300 mb, u početku je bilo nekih problema jer je prijavljivao 'No Connection' ali kad sam stisnuo dugme check, odradio je nešto poslije čega je mogao da skida. Skinuo sam Gnome tj. Ubuntu Classic, ali pri Boot-u mi upali LXDE pa moram Log-out pa da se prebacim na GNOME. Apdejtovao je Firefox na 21, bio je 14, odličan je, malo koči flash ali sve ostalo je perfektno.
Treba još da dosta konfiguriše i uljepša ali veći dio posla sam odradio i dok radim polako se prisjećam svih stvarčica koje sam podešavao nekad, tek sad vidim koliko sam zaboravio.

Ispravka: Sad pali odmah na GNOME
« Poslednja izmena: 17.06.2013, 15:24:38 Goldie »

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Ugled: +6/-0
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
« Odgovor #4 poslato: 17.06.2013, 15:55:40 »
Super. Mozda bi ti bilo dobro da prelistas nas wiki. mozda nadjes nesto zanimljivo.
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

tp0x45

• Administrator
  • Full Member
  • Ugled: +10/-1
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu Zajednica Crne Gore
« Odgovor #5 poslato: 25.06.2013, 17:28:28 »
Goldie,
Nisi jedini koji ima visoko misljenje o Ubuntu 10.10. Tada je Gnome2 bio na vrhuncu. Mislim da ti od interesa moze biti da pogleds Linux Mint 15 MATE. Linux Mint je na bazi Ubuntu i komaptabilam. MATE desktop je nastavak Gnome2 okruzenja i u Linux Mint varijanti radi fantasticno. Lepo izgleda, izuzetno je brz (kao doradjena verzija Ubuntu 10.10), a ispod imas Ubuntu kompatabilnost i pristup najnovijim programima.
Toplo preporucujem za konfiguraciu koju si izlistao.

Tomo
tp0x45
ubuntu 12.04 LTS