Autor Tema: Problemi sa 13.10  (Pročitano 2760 puta)

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Ugled: +6/-0
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
Odg: Problemi sa 13.10
« Odgovor #15 poslato: 02.03.2014, 22:14:54 »
skini ovaj parted magic sa linka iznad i narezi ga na disk. On u sebi sadrzi terminal preko koga mozes pristupiti podesavanju boota, a kasnije preko njega mozes formatirati particije
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

djomaa

• Newbie
  • *
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
« Odgovor #16 poslato: 02.03.2014, 22:26:24 »
Ništa, već sam bio skinuo neki program za particiju i naravno sjebao sam DMI pool te nije šćelo poslije ni XP da podigne.
Zadnja solucija je bila Restore Utility.Vratih se na mjesec dana unazad. ;)

Dobra je stvar što više nema Ubuntu na HD.
Onda sam probao da instaliram ovu verziju što imam 13.10 sa fleške da bude unutar XP, sve odradi lijepo, butuje, izbači logo ubuntu i trt: opet izbača neku grešku da traži kao neki fajl....  čak ni to ne može.Dva puta sam pokušavao.

Do daljnjeg odustajem od instalacije Linuxa.Bolje mi je sačuvat ovaj Wins a bogomi i živce.

Tebe kolega fala na pomoći.Pozdrav !

tp0x45

• Administrator
  • Full Member
  • Ugled: +10/-1
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu Zajednica Crne Gore
« Odgovor #17 poslato: 22.03.2014, 16:40:10 »
Ne znam da li si probao Linux Mint 16. On je na bazi Ubuntu, ali se po mom iskustvu cini laksi za instalaciju i konfigurisanje. Takodje, ako ti racunar nije brzi Gonzales, ja bih probalo Linux MATE. Trazi daleko manje resursa nego Ubuntu.

Jedan komentar po strani: imao sam slicne probleme sa nekim audio karticama. Naime Ubuntu ne podesi potpuno pravilno audio parametre, pa kad startujes Firefox (kombinacija sa Flash-om) izazove da se FIrefox ili ceo sistem zamrzne. Problem je bio na relaciji audio drajver, Flash...
tp0x45
ubuntu 12.04 LTS

djomaa

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #18 poslato: 25.03.2014, 00:58:22 »
Pozdrav svima.Instalirao sam Ubuntu 12.04.

Javlja mi se isti problem prilikom butovanja kao i na verziju 13.10. Samo što sada znam da u initramfs ukucam exit pa se sistem podigne hahaha...
1.Upalim računar, pokrene se bios, a nakon njega ljubičasti ekran-bez ikakvog teksta... i tako se zakuca,bez reseta neće dalje.Zanimljivo, crvena lampica se uopšte ne pali.
2.Resetujem, bios, pa se upali grub meni,odaberem prvo, čekam, pojavi se crni ekran i nakon 1-2 minuta se pojavi busybox greška, sadržine "/dev/uuid= **** " tako nešto. Ukucam "exit" pa krene dalje.Nekad neće pa moram više puta kucam.
3.Pokreće se sistem, nadalje nikakvih problema nema.

Nema što nijesam probao da popravim boot ali neće i neće.Svaki put kad palim računar izgubim skoro 10 minuta.Ubuntu sam instalirao preko WInXP .Na hard disku još ima Recover Utility,oko 15gb, da bih mogao lako vratiti stari Win sistem.

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
« Odgovor #19 poslato: 25.03.2014, 16:58:41 »
Ja sam imao na nekoj verziji slicnu anomaliju sa zakucavanjem ljubicastog ekrana. Morao sam da svaki put da restartujem laptop da bi mi nakon restarta ponudilo izbor kernela i recavery mode (problem je bio u naslovu jednog kernela). Jedno od rjesenja je bilo da prilikom paljenja kompa drzim Shift, prilikom cega me odma vodi na ekran za izbor kernela, gdje samo kliknem enter.

Probaj i ti pri paljenju da drzis shift, mozda ti ne zablokira.
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

djomaa

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #20 poslato: 26.03.2014, 00:11:42 »
Postoji li način da ovaj boot popravim i da digne sistem normalno ??

Htio sam još da pitam kako da povećam rezoluciju, pošto u izboru imam samo dvije veličine a maksimalna je 1024X768 ? Grafička je stara Radeon 9200.

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
« Odgovor #21 poslato: 26.03.2014, 08:50:10 »
trebalo bi da mozes da promijenis rezoluciju, jer vjerovatno nisi instalirao drajver. idi u additional drivers (ili samo drivers) i refreshuj stanje, obicno se pojavi izbor od 2-3 gdje odaberes jedan i aktiviras ga.

djomaa

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #22 poslato: 26.03.2014, 13:28:00 »
Nema,ništa se ne prikazuje.Mora da mi je grafička prastara.  :(

djomaa

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #23 poslato: 28.03.2014, 11:28:29 »
Evo što sam našao na netu za verziju 12.04 i riješio dio problema pri bootovanju.
Poenta je u tome da se preskoči BusyBox poruka.
U Terminal kucati :

sudo sed -i 's/maybe_break mount/sleep 5\nmaybe_break mount/g' /usr/share/initramfs-tools/init

sudo update-initramfs -u

'Sleep 5'  vi možete promijeniti u 10 i sl.
I sa ovime se ne pojavljuje BusyBox i greška u initramfs nego se ista preskače,ali zato je vrijeme bootovanja nešto duže.

Naravno, i dalje imam problem "ljubičastog ekrana" pri paljenju računara, a to sumnjam da se može popraviti.

djomaa

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #24 poslato: 29.03.2014, 12:19:14 »
Izgleda da sam nekako riješio problem "ljubičastog" ekrana i zakucavanja pri pokretanju računara.
Kad već pišem o tome red je da podijelim to sa vama.

U Terminalu kucate
echo FRAMEBUFFER=y | sudo tee /etc/initramfs-tools/conf.d/splash
zatim
sudo update-initramfs -u
sačekajte da završi apdejt.Mene je javljalo nekoliko problema sa firmverima/drajverima od grafičke kartice Radeon.Ali ono što je bitnije računar se sam pokreće,bez potrebe za ručnim resetom.Istina je da boot traje malo duže, i više od 3 minuta, ali bolja je i ta varijanta nego da se zakucava plus initramfs greška.

Nadam se da će nekome koristiti ovo.

Pozz.  ;)

djomaa

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #25 poslato: 30.03.2014, 14:35:10 »
Ne znam da li si probao Linux Mint 16. On je na bazi Ubuntu, ali se po mom iskustvu cini laksi za instalaciju i konfigurisanje.

Sinoć sam sa fleške podigao Live mod Mint 13.Sviđa mi se, lijepo ali kad vidim one sitne ikonice i komande odma me vraća u noćnu moru zvanu Windows.
Ubuntu mi je ipak najj, valjda zbog svoje jednostavnosti. :) Imam ugrađeno nekoliko desktopa, kao na primjer Gnome,Open Suse i LXDE koji posebno preporučujem ko oće da ima brzu mašinu a u isto vrijeme lijep i jednostavan desktop.