Autor Tema: Mint 15 Cinnamon ili Ubuntu 13.04  (Pročitano 1301 puta)

Stevy

• Newbie
  • *
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
Mint 15 Cinnamon ili Ubuntu 13.04
« poslato: 15.06.2013, 18:56:11 »
Kakva su iskustva sa ove dvije distribucije Mint 15 sa Cinnamon i novi Ubuntu 13.04 ? Ja sam Ubuntu koristio od 10.04 do 11.04 i svidja mi se izgled i prilično sam navikao na sistem. Zbog problema sa laptopom sam koristio Windows 7 zadnje vrijeme ali mi je toliko dosadilo da bih ponovo probao neki Linuks. Skinuo sam i Mageiu sa Gnome i KDE ali ni jedna verzija nije mogla da se butuje preko fleške. Mint sa MATE okruženjem nije loš ali Cinnamon mi ljepše izgleda i makar u live režimu je bio brži.
Dakle koji radi stabilnije, brže, bolje i koju Linux distribuciju trenutno koristite ?

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Ugled: +6/-0
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
Odg: Mint 15 Cinnamon ili Ubuntu 13.04
« Odgovor #1 poslato: 15.06.2013, 19:37:39 »
Ako instaliras Ubuntu imas jos jedno sat vremena posla nakon instalacije dok ga konfigurises i personalizujes. Ovo nije losa opcija ako volis da radis na Unity okruzenju (ne preporucuje se pocetnicima). sistem je stabilan, a unity najbrzi do sad. Naravno na Ubuntu mozes naknadno instalirati gotovo sva okruzenja (mate, cinnamon, kde, gnome3.......). Podrska traje 9 mjeseci nakon cega se moze sistem nadograditi na novu verziju.

Mint 15 Cinnamon je moj trenutni izbor na  mom glavnom laptopu. Nakon instalacije sve je tu. Mint praktikuje da olaksa rad pocetnicima tako da u njemu se mogu naci neka dobra rjesenja koja kod Ubuntua trenutno ne postoje (dodavanje tema, ppa, manje azuriranja ). Koristio sam ga od RC verzije i za nedelju dana nije imao ni 1 updatet, a nije mu ni trebao jer nisam mogao naci ni 1 bug. Kad budes koristio ovaj sistem osjetices neki vid čistoce na racunaru. Nema anomalija, suvisnh fajlova i ostaje uredan nakon dugog koristenja. Podrska traje 9 mjeseci nakon cega nema upgrade-a nego se nanovo instalira nova verzija minta.

Mate okruženje je lakse i vise namijenjeno starijim racunarima, mada je po meni nekako grdje.
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

Stevy

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: 15.06.2013, 21:27:52 »
Hvala na odgovoru.
Citat
Mate okruženje je lakse i vise namijenjeno starijim racunarima, mada je po meni nekako grdje.
Upravo zbog ljepšeg izgleda sam se odmah odlučio za Cinnamon nego Mate. Iako sam ga pokrenuo sa USB-a Mint me oduševio sa brzinom, lagan sistem i nije toliko zahtjevan kao Ubuntu.

Kaso

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: 15.06.2013, 22:42:44 »
Ako hoces Gnome, predlozio bi ti Mint (Mate/Cinnamon). Ja recimo imam instaliran Mate jer mi Cinnamon nije radio kako treba kad sam ga instalirao (prije godinu i vise). Sad bi trebao da radi bolje jer je u medjuvremenu izasla nova verzija.

Moje iskustvo za grafickim okruzenjima je da uvijek bolje rade kad su inicijalno instalirani uz sistem, a linux Mint izmedju ostalog dolazi "fabricki" sa Mate/ Cinnamon-om. Mint je ispod haube Ubuntu, tako da neces pogrijesiti ;)
« Poslednja izmena: 15.06.2013, 22:45:21 Kaso »