Autor Tema: Linux programi i Ubuntu Touch  (Pročitano 1236 puta)

Motoko Kusanagi

• Newbie
  • *
  • Ugled: +0/-0
  • Ghost in the Shell
    • Pogledaj profil
Linux programi i Ubuntu Touch
« poslato: 04.05.2013, 00:03:47 »
Hoce li moci da se instaliraju postojeci linux programi na Ubuntu Touch, ili ce se i za to morati programirati posebni programi, kao za Android?
Npr. GIMP, Libre Office, Blender.... da rade na Ubuntu Touch.

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Ugled: +6/-0
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
Odg: Linux programi i Ubuntu Touch
« Odgovor #1 poslato: 04.05.2013, 01:17:09 »
Pošto će Ubuntu Touch biti na bazi Qt/QML-a biće nekih nativnih programa koji se nalaze na desktopu (za sada je najavljen gimp sa glasovnim navodjenjem), a LibreOffice radi na mobilnoj verziji za Android (bice vjerovatno i za ubuntu).  Jedna od ideja Ubuntu Toucha je da korisniku daje puni desktop uzitak kada telefon spojimo na tv/monitor ili dock.

Sve u svemu postojaće nativne aplikacije sa mogućnošću didavanja iz software centra kao na android.
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

Motoko Kusanagi

• Newbie
  • *
  • Ghost in the Shell
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: 04.05.2013, 12:34:52 »
Znaci, nece svi programi sa desktopa moci da se koriste na telefon. A nativne aplikacije sa Ubuntu Touch na desktopu?
Ja mislim da bi bio veliki plus za linux da mogu isti programi da se koriste za desktop i telefon/tablet.
Ne razumijem se u programiranju, koliko vidim Android se totalno otkacio od linuxa, ili je toliko tesko napraviti OS za telefon/tablet koji bi bio toliko blizak desktopu?

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
« Odgovor #3 poslato: 04.05.2013, 13:49:07 »
Mada trebaš da uzmeš u obzir i sam uređaj. Za složenije programe potrebna je i bolja grafička kartica, a displej telefona nije baš komotan za rad na programu sa velikim brojem alata. Canonical (firma koja zastupa Ubuntu) ne radi na projektima kao što su Gimp, Blender, LibreOffice... već iza tih projekata postoje nezavisne zajednice programera. Tako da više zavisi od tih zajednica programera oće li Blender biti nativni program Ubuntu Touch-a.

Ukoliko zaživi projekat da pametni telefoni visoke klase, sa ubuntu touch-om, prilikom spajanja na hdmi izlaz prikazuju full ubuntu. Najmanji problem je portovat sms i razgovore na messenger.

Ako želiš desktop operativni sistem na svom mobilnom telefonu sa svim programima (gimp, libreoffice...) to možes već sad da instaliraš. Međutim zbog malog ekrana telefona, čisto sunjam da ćeš moć komotno raditi na njemu
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

Motoko Kusanagi

• Newbie
  • *
  • Ghost in the Shell
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: 04.05.2013, 17:21:18 »
Hardver telefona i tableta ce vrlo brzo dostici na nivo malo starijeg laptopa, a i interesantne su i nove tastature koje idu za tablet uredjaje. Dok sa druge strane na novim laptopovima vec podrzavaju touchscreen, tako da se vec tu polako mijesaju granice. Ja razumijem da npr. Blender, kakav je sad, nebi imao velikog smisla za telefon/tablet, vec da odvoje jednu verziju koja bi bila za to trziste.

Jer vidim taj trend gdje polako nestaju granice, moja ideja je bila ova
Programi koji su ergonomski podeseni za telefon/tablet, mogu se dobro koristiti na desktopu, bilo da oni imaju touchscreen ili ne.
Ako bi Ubuntu Touch uspio da zavlada trziste, onda bi firme, koje nedostaju na linuxu, kao Adobe, Autodesk.... ubrzo presli na linux. Pa bi imali jako profesionalne alate kao sto su Adobe Suite ili AutoCad. Postoji mnogo ljudi koji bi presli na linux a ne mogu jer su im potrebni takvi programi.
Toga se sjetih prije par dana kad sam htio da instaliram Viber (za Android) na Ubuntu, a ne moze bez emulatora.

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
« Odgovor #5 poslato: 04.05.2013, 18:16:59 »