Autor Tema: Dijeljenje interneta izmedju dva Ubuntu računara  (Pročitano 1539 puta)

Kaso

• Newbie
  • *
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
Dijeljenje interneta izmedju dva Ubuntu računara
« poslato: 29.09.2012, 21:12:05 »
Situacija je sledeca. Dva racunara povezana Lan kablom.(laptop i desktop). Laptop dobija internet preko WiFI. Hocu da net dijelim sa desktop racunarom preko lan-a. Ping radi, sherovanje takodje, remote pristup sa laptopa na desktop. IP adrese su staticki definisane(Method: Manual u okviru Network Connections), i to bi trebalo da ostane staticki definisano.  Probao sam nekoliko varijanti, izmedju ostalog i ovo : http://www.makeuseof.com/tag/how-to-easily-share-your-wireless-connection-in-ubuntu-9-10/

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Ugled: +6/-0
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
Odg: Dijeljenje interneta izmedju dva Ubuntu računara
« Odgovor #1 poslato: 29.09.2012, 22:41:59 »
sto imas od opreme? Kod mene je pirelli ruter od t-coma, lanom za njega je povezan desktop a ostali na wi fi. Od podesavanja rutera ne treba nista posebno, upustvo imas na sajt t-coma, a ubuntu ga preko lana sam prepozna, treba mu pola minuta do minut za to
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

Kaso

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: 29.09.2012, 22:58:51 »
sto imas od opreme? Kod mene je pirelli ruter od t-coma, lanom za njega je povezan desktop a ostali na wi fi. Od podesavanja rutera ne treba nista posebno, upustvo imas na sajt t-coma, a ubuntu ga preko lana sam prepozna, treba mu pola minuta do minut za to

Kod mene je specificna situacija :). Ja sa laptopom "hvatam" internet preko wifi, koji treba da preusmjerim na desktop preko lan kabla.Tj. to je vise kuciste, bez monitora kome pristupam remote preko lan-a .

Ideja je da imam mrezu izmedju laptopa i desktopa(ne preko pirellija), ujedno i net i na jednom i na drugom(na desktop masini mi treba da bi lakse instaliro neke programe).
« Poslednja izmena: 29.09.2012, 23:19:57 Kaso »

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Ugled: +6/-0
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
« Odgovor #3 poslato: 30.09.2012, 00:13:38 »
onda ti je najlakse da se zaplačeš 10-12e i kupis usb wi-fi adapter (ili za desktop mozes bilo koji). To ce ti skratiti masu vremena i znoja. Ovako bi morao da konfigurses laptop kao ruter i da se motas sa kablovima po kuci. usb adapter kasnije mozes iskoristiti na bilo kom racunaru.
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

Kaso

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: 30.09.2012, 19:11:11 »
onda ti je najlakse da se zaplačeš 10-12e i kupis usb wi-fi adapter (ili za desktop mozes bilo koji). To ce ti skratiti masu vremena i znoja. Ovako bi morao da konfigurses laptop kao ruter i da se motas sa kablovima po kuci. usb adapter kasnije mozes iskoristiti na bilo kom racunaru.

Znam, to je najbezbolnije rešenje. Nije mi toliko neophodan internet na tom računaru da bih kupovao usb adapter :). Pokušaću da riješim problem ovako kako sam zamislio. Hvala u svakom slucaju.
Ovo je jedna od varijanti koju sam probao ali ne radi: http://superuser.com/questions/282891/how-to-share-internet-connection-in-ubuntu
« Poslednja izmena: 30.09.2012, 20:51:12 Kaso »

tp0x45

• Administrator
  • Full Member
  • Ugled: +10/-1
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu Zajednica Crne Gore
« Odgovor #5 poslato: 02.10.2012, 04:50:00 »
Javi jesi li uspeo. Interesantna je tema. Secam se pre jedno 15-godina smokupovalineki software od neke firme iz Australije ili Novog Zelanda koja je radila ovo. :)

Doduse veza nije bila preko WiFi nego preko dial-up modema na jednoj masini koja se onda delila na nekoliko masina u kancelariji... Good old days.
tp0x45
ubuntu 12.04 LTS