Autor Tema: CD-ROM  (Pročitano 1574 puta)

EscapeToTheVoid

• Newbie
  • *
  • Ugled: +0/-0
    • Pogledaj profil
CD-ROM
« poslato: 24.01.2012, 03:19:31 »
Instalirao sam Ubuntu 11.10 na laptop Asus X51RL i nikako ne mogu da ga naceram da procita dvd koji ubacim u citac. Na google sam naso svakakva resenja koja su ukljucivala mountovanje nekih direktorijuma ili sto ja znam vec, ali nista od toga nije radilo. Molim za pomoc :)

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Ugled: +6/-0
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
Odg: CD-ROM
« Odgovor #1 poslato: 24.01.2012, 07:01:05 »
Kad ubaciš disk, čujes li da ga je zavrtio ili se "muči" da ga zavrti? Ako se muči na prazan disk (kod mene je slucaj sa verbatim diskovima) onda ti je oslabio pisač. Ako ga zavrti, a nista se ne dešava, možda nije cd-rom dobro spojen. Izvadi ga, duni 2-3 puta pa ga vrati i o5 probaj. Jesi li probao druge diskove? (od drugih proizvođača, prazne, pune...)
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

EscapeToTheVoid

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: 24.01.2012, 14:35:06 »
probao sam i sa drugi diskovima, normalno ga zavrti i sve, dok je xp bio instaliran sve je normalno radilo. samo sto ubuntu uopste nece da prepozna da ima citac...

magio081

• Administrator
  • Sr. Member
  • Ugled: +6/-0
  • Republic of Zabjelo
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu forice
« Odgovor #3 poslato: 24.01.2012, 16:25:55 »
Probaj da bootujes preko usb-a neku drugu vreziju ubuntua ili neku drugu distribuciju, pa preko nje probaj radi li ti cd-rom.
Collecting data is only the first step to wisdom, but sharing data is the first step to community

EscapeToTheVoid

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: 24.01.2012, 19:30:06 »
Na nijednu verziju ubuntu-a do sad mi nije radio cd-rom, radi toga ga nisam ni ostavljao na laptop. Mislio sam da ce sa ovom 11.10-kom radit sve... A i ne razumijem se puno oko toga, mislio sam samo da promijenim malo windows, al eo izgleda nece mi se sa tim cdrom-om

tp0x45

• Administrator
  • Full Member
  • Ugled: +10/-1
    • Pogledaj profil
    • Ubuntu Zajednica Crne Gore
« Odgovor #5 poslato: 28.01.2012, 12:24:21 »
Ja sam imao slicnih problema na nekim PC-ima. Na jednom je rjesenje bilo da se update firmware na CD-ROM u. Na nekima mislim da nijesam ni uspjeo. Elem, jedna sugestija je da probas OpenSuse ili Fedoru (znaci neki od Linux-a koji nije na bazis Debiana) i vidis da li ima razlike. Najbolje je ako mozes probati sa USB kljuca tako da ne moras da instaliras.
tp0x45
ubuntu 12.04 LTS